Vzdělávací seminář Kosmické technologie – pilotované lety

Seminář je určen široké veřejnosti, především pak studentům a pedagogům. Do programu budou zařazeny přednášky seznamující s úspěchy pilotovaných kosmických letů a raketové techniky, velká pozornost bude věnována málo známým aplikacím kosmických technologií v běžném pozemském životě. Akce se koná v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí ve dnech 25. až 27. listopadu 2011.

Přednášejí přední čeští odborníci na danou problematiku. Dvě přednášky prosloví například Mgr. Antonín Vítek, CSc., pracovník Knihovny AV ČR, který se věnuje propagaci kosmonautiky a publikační činnosti již doslova desítky let. Jeho přednášky se budou věnovat barvitému popisu činnosti na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS v posledních dvou letech.

Dalším přednášejícím bude Ing. Tomáš Přibyl, publicista a autor několika knih o kosmonautice. Jeho přednášky se budou věnovat využití kosmických technologií v běžné praxi a historii amerických raketoplánů. Prof. Ing. Jan Kusák, CSc. se zaměří na geometrické trysky raketových motorů pro potřeby kosmonautiky a jejich vliv na nosnou kapacitu a celkovou hmotnost nosných raket.

Možno říci zlatým hřebem semináře bude účast prvního (a zatím jediného) českého kosmonauta Vladimíra Remka (start v roce 1978) a jeho slovenského kolegy Ivana Belly (start v roce 1999). Oba kosmonauti vystoupí v sobotu odpoledne (26. listopadu) se samostatnými přednáškami, ve kterých zavzpomínají na svá „kosmonautická“ léta. Pak bude následovat moderovaná beseda s oběma kosmonauty, které se mohou zúčastnit nejen účastníci semináře. Tato část programu se bude výjimečně konat v kavárně Hotelu Apollo.

Pozvánky a další dokumenty si můžete stáhnout níže.

 

PODROBNÝ PROGRAM SEMINÁŘE:

 

Pátek 25. listopadu

16:00 až 16:30

Příjezd účastníků – prezence

16:30 až 17:45

PŘÍBĚHY KOSMICKÝCH TECHNOLOGIÍ - Přednáší Ing. Tomáš Přibyl

18:00 až 19:30

ZDRAVOTNICKÉ ZAJIŠTĚNÍ KOSMICKÝCH MISÍ - Přednáší Pavel Boháček

  

Sobota 26. listopadu

 

08:30 až 10:00

MEZINÁRODNÍ KOSMICKÁ STANICE ISS 2010-2011 – I. část - Přednáší Mgr. Antonín Vítek, CSc.

10:30 až 12:00

GEOMETRICKÉ TRYSKY RAKETOVÝCH MOTORŮ PRO POTŘEBY KOSMONAUTIKY A JEJICH VLIV NA NOSNOU KAPACITU A CELKOVOU HMOTNOST NOSNÝCH RAKET - Přednáší prof. Ing. Jan Kusák, CSc.

12:00 až 12:30

Přesun do Hotelu APOLLO

12:30 až 14:30

Přestávka na oběd

13:30 až 14:30

VIII. sněm Valašské astronomické společnosti (VAS)

14:30 až 15:30

PŘÍBĚHY PSANÉ KOSMICKÝMI RAKETOPLÁNY - Přednáší Ing. Tomáš Přibyl

15:30 až 16:00

PRVNÍ SLOVÁK VE VESMÍRU - Přednáší Ing. Ivan Bella

16:30 až 17:30

BESEDA SE SLOVENSKÝM  KOSMONAUTEM  IVANEM BELLOU  A DALŠÍMI PŘEDNÁŠEJÍCÍMI
Na dotazy odpovídají: Ing. Ivan Bella + přednášející

17:30 až 18:30 MARS 500 A PŘÍNOS ČESKÝCH VĚDCŮ PRO PILOTOVANOU KOSMONAUTIKU - Přednáší Pavel Boháček

 

V programu došlo ke změnám vzhledem ke zrušení účasti Vladimíra Remka na tomto semináři. Všem se omlouváme.

 

Neděle 27. listopadu

 

08:30 až 10:00

MEZINÁRODNÍ KOSMICKÁ STANICE ISS 2010-2011 – II. část - Přednáší Mgr. Antonín Vítek, CSc.

10:15 až 11:45

NEŽ POPRVÉ ODSTARTOVAL RAKETOPLÁN - Přednáší Ing. Tomáš Přibyl


Slovenští kolegové připravili pro tuto příležitost jako doprovodný program výstavu s názvem "Pozvali nás do vesmíru", kterou si budete moci prohlédnout po celou dobu konání semináře.

 

Změna programu vyhrazena.

Program je přístupný široké veřejnosti. Je možná účast jak na celém programu, tak na jednotlivých přednáškách. Všichni příznivci kosmonautiky, nových technologií a pilotovaných letů jsou srdečně zváni.

Akce je realizována v rámci projektu Obloha na dlani, díky kterému můžeme včas nahlášeným účastníků z řad studentů a výjimečně také žáků vyšších ročníků základních škol uhradit náklady na ubytování (hotel Apollo) a zajistit a uhradit stravu v průběhu semináře. Neváhejte a využijte tuto jedinečnou příležitost.

Přihlášky budou k dispozici začátkem listopadu.

Projekt je spolufinancován z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Tato akce je realizována s finanční výpomocí Zlínského kraje.

 

Pozvánky a dokumenty ke stažení: 

  • Pozvánka na vzdělávací seminář Kosmické technologie a pilotované lety 2011 (pdf; 155 kb)
  • Přihláška ve formátu pdf (122 kB) a Word (350 kB)
  • Program vzdělávacího semináře (152 kB)

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.