TZ 04-2011 Setkání kosmonautů a kosmické technologie

Tisková zpráva projektu 04/2011

 

Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje pořádá v letošním roce víkendový vzdělávací seminář zaměřený na úspěchy kosmonautiky, kosmické technologie a novinky z výzkumu vesmíru především v oblasti pilotovaných letů. Seminář s podtitulem „Kosmické technologie – pilotované lety“ se koná poslední listopadový víkend ve dnech 25. až 27. listopadu 2011 v rámci projektu Obloha na dlani.

Je určen široké veřejnosti, především pak studentům a pedagogům. Do programu budou zařazeny přednášky seznamující s úspěchy pilotovaných kosmických letů a raketové techniky, velká pozornost bude věnována málo známým aplikacím kosmických technologií v běžném pozemském životě.

Přednášejí přední čeští odborníci na danou problematiku. Podrobnější program semináře bude uveřejněn.

Mimořádná bude účast prvního (a zatím jediného) českého kosmonauta Vladimíra Remka (start v roce 1978) a jeho slovenského kolegy Ivana Belly (start v roce 1999). Oba kosmonauti vystoupí v sobotu odpoledne (26. listopadu) se samostatnými přednáškami, ve kterých zavzpomínají na svá „kosmonautická“ léta. Pak bude následovat moderovaná beseda s oběma kosmonauty, které se mohou zúčastnit nejen účastníci semináře. Tato část programu se bude výjimečně konat v kavárně Hotelu Apollo.

 

Program je přístupný široké veřejnosti. Je možná účast jak na celém programu, tak na jednotlivých přednáškách. Všichni příznivci kosmonautiky, nových technologií a pilotovaných letů jsou srdečně zváni. Podrobný program a další infromace najdete v rubrice Akce/Připravujeme. Podrobnější informace o kosmonautech s československými kořeny najdete v mimořádném článu Astronauté s českými kořeny v rubrice Odborné články.

Akce je realizována v rámci projektu Obloha na dlani, díky kterému můžeme včas nahlášeným účastníkům z řad studentů a výjimečně také žáků vyšších ročníků základních škol uhradit náklady na ubytování (hotel Apollo) a zajistit a uhradit stravu v průběhu semináře. Neváhejte a využijte tuto jedinečnou příležitost.

Projekt je spolufinancován z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Tato akce je realizována s finanční výpomocí Zlínského kraje.

Další informace poskytne:

František Martinek, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Datum zveřejnění: 5. října 2011

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.