S experimenty za poznáním

/ 15.06.2012 /

Na konci roku 2011 jsme se v rámci programové aktivity vydali na malé turné po okolí, abychom předvedli inovované experimentální pořady z optiky a elektromagnetismu.

Programy plné experimentů jsou určeny pro závěrečné ročníky žáků základních škol a studenty škol středních. Jejich účelem je vyplnění nedostatku hodinových dotací předmětů jako je fyzika.

S programy jsme navštívili tři školy (ZŠ Jablůnka, Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, Gymnázium Valašské Meziříčí), kdežto naopak k nám na hvězdárnu přišli studenti Střední školy elektrotechnické pro sluchově postižené z Valašského Meziříčí a druhá skupina studentů místního gymnázia.

ExperimentyZáměrem uspořádaných akcí bylo představení činnosti hvězdárny i v jiném světle než jsou klasické přednášky a vzbuzení zájmu u pedagogů k tomu, aby nás se studenty navštěvovali i v dalších letech. Samozřejmě, že i my jsme se lecčemu přiučili a v rámci zpětné vazby v podobě evaluačních dotazníků své programy následně vhodně upravili.

Konečně právě zpětná vazba a názory na uskutečněné akce jak od studentů tak i učitelů pro nás mají nesmírnou hodnotu a ukazují co se dá dělat lépe, případně jak našim návštěvníkům vyjít co nejvíce vstříc, aby se k nám rádi vraceli.

Program optika předvádí netradiční formou vlastnosti optických systémů, zviditelňuje infračervené záření, či znázorňuje využití polarizovaných skel při nahlížení do vnitřní struktury materiálů. Samostatnou kapitolu potom tvoří 3D fotografie a optický klam.

V rámci evaluace experimentálních programů byly předvedeny také experimenty demonstrující vlastnosti elektrostatického a magnetického pole. Podle reakcí žáků byly zdaleka nejúspěšnější pokusy s Wimshurstovou elektrikou, zařízením umožňujícím ukázat vlastnosti elektrostatického pole, případně vznik jiskrových výbojů. Pravým důvodem úspěchu těchto konkrétních experimentů je dynamika (při pokusu s elektrostatickým kyvadélkem), vizuální zajímavost jiskrových výbojů respektive jejich tepelných a mechanických účinků (doprovázených zvukovými efekty).

Připravený program obsahoval také několik magnetických experimentů, jejichž výhodou je, že si je žáci mohou vyzkoušet na vlastní kůži – při programu dostanou magnety a další pomůcky do ruky a sami zkoušení účinky silných magnetů a vizualizaci magnetického pole na jednoduchých pomůckách. Velmi úspěšné jsou v tomto směru také experimenty s kapalinou ferofluid, opět díky své vizuální zajímavosti.
 

« Zpět

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.