Přenosné planetárium předáno do užívání veřejnosti

/ 03.10.2011 /

Slavnostní předání tohoto zařízení do užívání se uskutečnilo 29. září 2011 v Trenčíně. Místem předání a prvního seznámení s jeho možnostmi se stala tělocvična Gymnázia Ľudovíta Štúra. Události se zúčastnili i nejvyšší představitelé Trenčianského samosprávného kraje (TSK), jeho předseda MUDr. Pavol Sedláček, vedoucí odboru kultury Ing. Marta Šajbidorová a samozřejmě také ředitel Hvězdárny v Partizánskom pan Vladimír Mešter se svými kolegy. Na pozvání organizátorů se akce zúčastnili také zástupci hlavního přeshraničního partnera projektu Markéta Konvičková a Libor Lenža.

Přenosné planetárium umožňuje vizualizovat noční oblohu, zdánlivé pohyby oblohy, díky digitální technice překonávat čas i prostor, promítat zajímavé filmy na plochu celé polokoule atd. Jedná se tedy o velmi zajímavou, atraktivní a metodicky dobře využitelnou pomůcku pro výuku přírodních věd, zejména astronomie, geografie apod. Toto zařízení bude sloužit pro rozvoj nových výukových metod a vzdělávacích programů v příhraniční oblasti. V rámci projektu Obloha na dlani budou mít možnost využívat jeho možnosti také žáci a studenti škol na české straně hranice.

Zařízení se skládá z nafukovací kopule o průměru 5 m, se vstupní částí a zpevňovacím lemem. Jeho srdce tvoří digitální projekční přístroj vybavený nezbytným softwarem pro tvorbu a vizualizaci výukových programů, databáze animací a filmů. Součástí je také nezbytný kompresor pro nafouknutí a udržování potřebného přetlaku. Celý komplet vystačí s přípojkou na elektřinu o napětí 220 V a prostorem o minimální výšce 4,5 až 5 metrů. Více o samotném planetáriu i atmosféře jeho slavnostního předání do provozu najdete v přiložené fotogalerii.

Po přípravě základních vzdělávacích programů budou akce s přenosným planetáriem v rámci putovních akcí nabídnuty nejen v Trenčianském kraji, ale také školám ve Zlínském kraji. V případě dotazů či předběžného zájmu nás bez obav kontaktujte.

následujícíZpět

Slavnostní předání planetária

Zvětšit

Gymnázium Ľudovíta Štůra, kde se slavnostní předání planetária konalo

« Zpět

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.