Pozorujte! Přechod Venuše přes sluneční disk.

/ 19.05.2012 /

Ve středu 6. června 2012 v časných ranních hodinách (cca 05:00 až 07:00 hodin SELČ) bude možné pozorovat přechod planety Venuše přes sluneční kotouč. Jedná se o mimořádně vzácný úkaz – znovu se bude opakovat až v prosinci 2117. Za období dvou tisíc let nastává obdobná situace, kdy se planeta Venuše promítá na sluneční disk, přibližně 30krát.

Protože se úkaz bude odehrávat nízko nad východním obzorem, připravila Hvězdárna Valašské Meziříčí pozorovací stanoviště mimo hvězdárnu, v blízkosti památníku Helštýn (jihovýchodní okraj města Valašské Meziříčí), kde budou instalovány dalekohledy. Zájemci o pozorování úkazu budou vítáni – akce se uskuteční pouze v případě příznivých meteorologických podmínek (Slunce nesmí zakrývat mraky).

Úkaz můžete pozorovat rovněž bez dalekohledu obdobně jako zatmění Slunce. Upozorňujeme na nutnost ochrany zraku před intenzivním slunečním zářením prostřednictvím vhodného filtru (např. svářečského skla). K pozorování si vyberte stanoviště s otevřeným výhledem na východní obzor.

Přechod Venuše přes sluneční disk – 6. 6. 2012

Průběh přechodu Venuše přes Slunce pro Valašské Meziříčí:

Slunce vychází ve Valašském Meziříčí ve 4 hodiny a 43 minuty – platí pro ideální horizont – ve skutečnosti vyjde Slunce později v závislosti na charakteru a členitosti obzoru. V tu dobu se již bude kotouček Venuše promítat na sluneční kotouč. Úkaz skončí v 6 hodin a 55 minut, kdy Venuše opustí sluneční disk.

Při pozorování dalekohledem bude možné spatřit na povrchu Slunce také sluneční skvrny.

Přechody Venuše přes sluneční disk pozorovala řada známých astronomů. Prvními pozorovateli přechodu Venuše přes sluneční kotouč v době po vynálezu dalekohledu se stali 4. 12. 1639 Jeremiah Horrocks a William Crabtree (na obrázku dole). V roce 1761 to byl například Michail Lomonosov, který vysvětlil zvláštní průběh úkazu přítomností husté atmosféry Venuše.


Příští přechod Venuše přes sluneční kotouč budou lidé pozorovat až 11. 12. 2117. Pro Evropany však bude Slunce v době přechodu planety pod obzorem a úkaz tedy neuvidí. O něco lepší situace nastane 8. 12. 2125, kdy za příznivého počasí bude možné pozorovat první třetinu úkazu, načež Slunce zapadne pod obzor.

Podrobnější informace najdete v kalendáři akcí Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o..

« Zpět

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.