Metodické materiály k aktivitě Laboratoř vědomostí – FYZIKA-OPTIKA

V rámci projektu Obloha na dlani jsme realizovali, a realizujeme, aktivitu Laboratoř vědomostí, která je zaměřena na přípravu, vývoj, evaluaci a realizaci inovačních experimentálních vzdělávacích programů v oblasti fyziky a automatizace a robotiky. I když se programy stále vyvíjejí, doplňují a zlepšují, zpracovali jsme dosud dokončené metodické materiály v podobě pracovních a metodických listů, které ve formátu pdf zveřejňujeme tak, aby je bylo možno dále využít ve výuce či doplňkovém vzdělávání mládeže nejen v příhraniční oblasti SR a ČR.

Ke každému z hlavních experimentů vzdělávacího programu jsou zpracovány tzv. Pracovní a výukové listy, které slouží především lektorům a obsahují stručné informace o cílech experimentu; popis jevu, činnosti či úkazu; nezbytné pomůcky; odkazují na obdobné jevy v přírodě a také uvádějí jednoduchá cvičení pro studenty a žáky.

Jednotlivé materiály je nutné brát jako základní východiska, které je možné dále podle potřeby výuky, vzdělávacího směru, věku a úrovně žáků a studentů, ale také dostupných pomůcek a prostorových možností, nejrůznějším způsobem modifikovat. Budeme velmi rádi, pokud se rozhodnete nás navštívit, abychom Vám mohli připravené vzdělávací programy přímo předvést.

 

Pracovní a výukové listy FYZIKA – OPTIKA ke stažení:

 

ZÁKON ODRAZU A LOMU (113 kB, pdf)

DALEKOHLEDY – KEPLERŮV DALEKOHLED (107 kB, pdf)

DALEKOHLEDY – GALILEŮV DALEKOHLED (112 kB, pdf)

DALEKOHLEDY – NEWTONŮV DALEKOHLED (109 kB, pdf)

TOTÁLNÍ ODRAZ (113 kB, pdf)

OPTICKÝ KABEL A DEŠŤOVÝ SENZOR (136 kB, pdf)

ELEKTROMAGNETICKÉ SPEKTRUM (106 kB, pdf)

ELEKTROMAGNETICKÉ SPEKTRUM – SPEKTROSKOPY (97 kB, pdf)

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ (148 kB, pdf)

NOČNÍ VIDĚNÍ (132 kB, pdf)

POLARIZACE - OBECNĚ(118 kB, pdf)

POLARIZACE - VNITŘNÍ PNUTÍ (134 kB, pdf)

3D FOTOGRAFIE (131 kB, pdf)

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.