TZ 03-2011 Digitální planetárium je v provozu

Tisková zpráva projektu 03/2011

Koncem září 2011 bylo v Trenčíně slavnostně předáno do provozu speciální přenosné digitální planetárium, které umožňuje projekci umělé hvězdné oblohy a dalších multimediálních programů na polokouli planetária. Zařízení je velmi snadno přenosné. Kopule planetária je nafukovací a je tak možné jej rozložit a zprovoznit v každé přiměřeně velké místnosti, ve školách většinou v tělocvičně.

Hvězdárna v Partizánskom jej zakoupila jako vhodný a výjimečný prostředek k rozšíření nabídky výukových programů pro školy, jako možnost lepší metodické a názorné práce s mládeží. Právě schopnosti vizualizovat přírodní děje a úkazy na obloze, zrychlit plynutí času, zdůraznit zdánlivé pohyby na obloze, stejně jako cestování v čase pomocí digitální techniky dávají tušit značný zájem mezi žáky i studenty.

Pomocí digitálního projekčního systému s jedním objektivem jsme schopni na polokouli nafukovacího planetária promítnou víceméně věrný obraz naší hvězdné oblohy.“ vysvětluje princip funkce tohoto zařízení Libor Lenža, manažer projektu za Hvězdárnu Valašské Meziříčí a její ředitel a pokračuje, „Děje na obloze jsou obvykle pro lidské oko pomalé nebo naopak velmi rychlé. Digitální svět dokáže pomalé děje zrychlit, a rychlé zpomalit natolik, abychom je mohli našimi smysly lépe vnímat a pochopit.“

Zařízení bude sloužit nejen slovenským školákům a studentům, ale při několika plánovaných akcích a turné po příhraniční oblasti SR-ČR budou mít možnost využít tohoto unikátního zařízení také žáci a studenti českých škol.

Projekt je spolufinancován z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Tato akce je realizována s finanční výpomocí Zlínského kraje.

 

Další informace poskytne:

Ing. Libor Lenža, ředitel, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Datum zveřejnění: 5. října 2011
 

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.