TZ 02-2012 Digitální planetárium ve Zlínském kraji

Projekční přístroj označovaný jako planetárium má schopnost projekce "umělé" oblohy na půlkulovou plochu. V první polovině května 2012 přijeli se svým přenosným digitálním planetáriem do Zlínského kraje naši kolegové a partneři projektu z Hvězdárny v Partizánskom.

Cílem této návštěvy bylo praktické předvedení této vynikající didaktické pomůcky umožňující demonstrovat celou řadu jevů a úkazů, které na obloze trvají buď příliš krátkou dobu, nebo naopak trvají tisíciletí. Planetárium to vše dokáže demonstrovat během krátké chvíle včetně toho, že je schopno nás virtuálně přenést na kterékoliv místo na Zemi i na jiné planety a ukázat, jak vypadá hvězdná obloha právě tam.

Slovenští kolegové a partneři postupně s přenosným planetáriem navštívili Uherský Brod, Valašské Meziříčí a Zlín. Jelikož se jedná o přesnosné digitální planetárium, dá se relativně snadno přepravovat z místa na místo a na vhodném místě sestavit. Přenosné planetárium se skládá z jednoho digitálního projekčního přístroje, který zajišťuje projekci digitálního obrazu oblohy, z řídícího a obslužného počítače a především z nafukovací kopule, která slouží jako projekční plocha.

Archiv fotogalerie se snímky z realizovaných akcí najdete:

Akce - KD Uherský Brod - 3. 5. 2012

Akce - KD Uherský Brod - 3. 5. 2012

Akce - ZŠ Masarykova Valašské Meziříčí - 10. 5. 2012

Akce - ZŠ Masarykova Valašské Meziříčí - 10. 5. 2012

Akce - ZŠ Dřevnická Zlín - 17. 5. 2012

Akce - ZŠ Dřevnická Zlín - 17. 5. 2012

 

Další informace poskytne:

Tomáš Pečiva, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
E-mail: tpeciva@astrovm.cz
Datum zveřejnění: 8. června 2012

V případě potřeby Vám rádi dodáme fotografie v tiskové kvalitě.

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.