Seminář Kosmonautika a raketová technika – astronomie z oběžné dráhy

Poslední listopadový víkend byl na Hvězdárně Valašské Meziříčí věnován novinkám v kosmonautice a raketové technice. Byl pořádán ve spolupráci s hvězdárnou v Partizánskom (Slovenská republika), která také zajistila jednoho přednášejícího a ve vstupní hale valašskomeziříčské hvězdárny prezentovala výstavu s názvem „Vesmírne observatória“.

Seminář „Kosmonautika a raketová technika“ s podtitulem „Kosmické technologie – astronomie z oběžné dráhy“ byl uspořádán v rámci projektu „Obloha na dlani“, který je spolufinancován OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.

Přestože většinu účastníků seminářů představují dospělí zájemci o kosmonautiku, tentokrát bylo možné v přednáškovém sále či ve vstupní hale potkat desítku studentů různých středních škol, jak z České, tak i ze Slovenské republiky, respektive z příhraničních oblastí obou států. Mladí účastníci semináře měli zajištěno ubytování i stravování, a tak se mohli věnovat pouze samotným přednáškám. Měli možnost rovněž diskutovat s přednášejícími, s ostatními účastníky semináře či si navzájem mezi sebou vyměňovat zkušenosti a diskutovat o vlastních zájmech.

Zájem o seminář byl velký, přednáškový sál byl plně obsazen (alespoň u většiny přednášek) a potvrdil tak oprávněnost konání takového semináře i pro další léta.

Stručné shrnutí přednášek, které na semináři zazněly. Úvodní přednáška připomněla významnou celosvětovou akci – Mezinárodní astronautický kongres – který se konal na přelomu září a října letošního roku v Praze. Jak připomněl pracovník České kosmické kanceláře Michal Václavík, kongres se vydařil a byl účastníky hodnocen velmi pozitivně. Druhá přednáška představila účastníkům třetí kosmickou velmoc – Čínu, která se zapojila rovněž do realizace pilotovaných letů a připravuje svoji vlastní kosmickou stanici. Referoval známý publicista a popularizátor kosmonautiky Tomáš Přibyl z Brna.

Sobotní program byl velice pestrý. Přibližně polovina přednáškového času byla věnována Mezinárodní kosmické stanici ISS. První přednášející Antonín Vítek (Knihovna AV ČR) seznámil posluchače s postupným budováním stanice, s jednotlivými starty kosmických lodí Sojuz a Progress či se starty raketoplánů a s humorem sobě vlastním přiblížil život dlouhodobých posádek stanice. O lékařských a biologických experimentech pak zasvěceně hovořil lékař Pavel Boháček.

Ve zbývajícím sobotním čase představil Tomáš Přibyl nejvýznamnější astronomické družice a kosmické sondy, které astronomům poskytly obrovské množství dat, která by nebylo možné získat prostředky pozemní astronomie. Csaba Boros představil možnosti využití hybridních raketových motorů v kosmickém výzkumu, čímž volně navázal na přednášku prof. Jana Kusáka, která zazněla na loňském semináři. Na samotný závěr sobotního večera vystoupila ještě Karolina Macúchová, doktorandka na ČVUT Praha, která představila hlavně přítomným studentům průběh a náležitosti praktického kurzu kosmických technologií, kterého se zúčastnila. Součástí kurzu byla i návštěva některých evropských kosmických středisek.

Evropskému kosmickému programu byla věnována první nedělní přednáška, v níž Michal Václavík seznámil posluchače s vývojem a průběhem prací na přípravě evropské kosmické sondy LUNAR LANDER, která by měla kolem roku 2018 přistát na Měsíci, v blízkosti jeho jižního pólu. Pokud vše půjde dobře, měl by být na povrch Měsíce dopraven i český přístroj. O závěrečnou přednášku se postaral Jakub Kapuš, člen Slovenské organizace pro vesmírné aktivity SOSA, který stručně připomněl složitou cestu Slovenska do vesmíru a současné snahy o začlenění do struktur Evropské kosmické agentury ESA.

Atmosféru semináře si můžete částečně připomenout ve fotogalerii, nebo v podobě audio záznamů přednášek

předchozínásledujícíZpět

Kosmonautický seminář 2010

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.